Kategoria: gospodarka

Rodzaje akcji

Założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim powoduje, że można zacząć kupować akcje. Trzeba jednak wiedzieć, że akcja akcji nie jest równa, dlatego należy znać się na rynku i obowiązujących tam pojęciach. Akcje podzielić można na kilka podstawowych rodzajów, o czym zainteresowanym więcej powiedzą maklerzy. Do wyboru ma się następujące akcje:

  • imienne - jak wskazuje nazwa prawo do nich mają jedynie osoby, które je zakupią na swoje imię i nazwisko. Nie można ich przekazywać innym osobom, jest to niemożliwe. Nie może być też sprzedawana na giełdzie, gdy ktoś wpadnie na taki pomysł. Posiada indywidualne cechy, których nie da się zmienić,
  • aportowe - kupując takie akcje pokrywa się je wkładem niepieniężnym,
  • na okaziciela - odwrotność akcji imiennych, w tym przypadku należą one do osoby, która się nimi posługuje. Prawo do nich mają więc wszyscy, w których ręce one trafią. W związku z tym na giełdzie bez problemów można je sprzedać,
  • gotówkowe - te z kolei są odwrotnością akcji aportowych, ponieważ pokryciem w tym przypadku jest wkład pieniężny,
  • zwykłe - wszyscy posiadacze akcji mają takie same prawa, nikt nie ma praw większych ani mniejszych,
  • uprzywilejowane - ostatni z popularnych rodzajów akcji. Posiadacze takich akcji mają zapewnione nieznaczne przywileje, a więc np. mogą na zgromadzeniu akcjonariuszy dysponować np. większym znaczeniem swojego głosu, na co wielu akcjonariuszy zwraca uwagę.

Które akcje powinno się wybrać?

Wybranie odpowiednich dla siebie akcji to kwestia indywidualna każdej osoby. Warto działać jednak w porozumieniu z doświadczonym maklerem, czy też brokerem, aby nie podejmować zbyt pochopnych decyzji, które mogłyby w konsekwencji prowadzić do niemałych strat finansowych. Takie na rynku akcji także się przydarzają, dlatego należy być czujnym i rozsądnym w swoich działaniach. Najpopularniejsze są jednak akcje na okaziciela, uprzywilejowane oraz aportowe. Trudno jednak realnie ocenić, które z nich mogą przynieść zainteresowanym największe zyski, warto sprawdzić to samodzielnie.