Kategoria: praca

Jak kupować akcje? Poradnik dla początkujących

Wiele osób chce zacząć kupować akcje, jednak nie wszyscy wiedzą jakie kroki należy podjąć, aby zrealizować swój cel. W sytuacji, gdy ktoś chce kupować akcje musi rozpocząć od założenia rachunku inwestycyjnego. Bez takiego rachunku nie da się osiągnąć sukcesu w tej dziedzinie. Należy więc skierować się do wybranego domu maklerskiego, gdzie będzie można taki rachunek otworzyć. Dzięki niemu można:

  • obracać papierami wartościowymi,
  • przechowywać papiery wartościowe.

Umowę z domem maklerskim zawiera się bezpośrednio, ale zainteresowani mogą też złożyć wniosek za pomocą Internetu, jeśli chcą zaoszczędzić trochę czasu. Nie każdy może jednak taki rachunek założyć, trzeba mieć ukończone 18. lat.

Wpłacenie pieniędzy na swój rachunek

Kolejnym krokiem, na który trzeba się zdecydować jest wpłacenie środków finansowych na swój rachunek, który założyło się w domu maklerskim. Kwoty nie są z góry ustalane, dlatego taka decyzja zawsze należy do klientów. Mogą to być jakieś symboliczne pieniądze, ale też bardziej pokaźna kwota, zależnie od tego, co na rynku akcji chce osiągnąć klient.

Składanie zleceń

W momencie, gdy już będzie miało się pieniądze na swoim rachunku inwestycyjnym będzie można składać zlecenia, a więc kupować, ale też sprzedawać różne akcje. Zdecydowaną większość zleceń można składać błyskawicznie przez Internet, nie ma więc konieczności osobistej wizyty w domu maklerskim, chociaż czasami jest to wskazane. 

Przy kupowaniu akcji należy liczyć się z tym, że trzeba będzie zapłacić niewielką prowizję od takich usług. Kupować akcje można ze specjalnymi limitami, do danej ceny, zasugerowanej przez klientów. Wtedy wszyscy będą wiedzieli, ile konkretnie pieniędzy wydadzą na akcje. Prowizja od realizowanych zleceń nie musi być wysoka, zwykle waha się w granicach 3-5 złotych od zlecenia. Inwestowanie w akcje związane jest jednak z ryzykiem, dlatego w towarzystwie maklera można oszacować ryzyko strat, ale też oszacowanie ewentualnych zysków. Jak wiadomo ceny akcji z czasem będą maleć lub rosnąć. Po zakończeniu przygody na rynku, w dowolnym momencie można wypłacić zgromadzone środki finansowe ze swojego rachunku.